10 סרטים מעוררי השראה במיוחד

בחרנו עבורכם 10 סרטים שאנחנו אוהבים במיוחד, סרטי השראה, כאלה שיגרמו לכם להתרגש, להתמלא במוטיבציה וגם לקבל כמה תובנות חשובות לחיים. הכינו את החברים ואת הפופקורן.

פונים אלינו לא מעט ושואלים אותנו על איזה סרטים רוחניים אנחנו ממליצים, אז לקראת פסטיבל קולנוע רוחני הבא עלינו לטובה אנחנו מנצלים את ההזדמנות לרכז לכם 10 מהסרטים האהובים עלינו במיוחד. מדובר בסרטים רוחניים מכל הזמנים, כאלה שנגעו בנו במיוחד והשאירו חותם, סרטים שיש בהם מסר עמוק, שגרמו למחשבה שלנו להתרחב וללב לרטוט.

הסרטים הם מדיום שמערב חושים רבים ולכן הם יכולים להיות כלי השפעה רב עוצמה ברמה התת מודעת שלנו, הם נטמעים במחשבה העמוקה שלנו ויכולים לעורר דחפים חזקים, וכן, זה עובד לשני הכיוונים, וכדאי לשים לב ולבחור היטב מה אתם מכניסים לתת מודע שלכם.

בגלל שמדובר בסרטים מכל הזמנים את חלקם קל יותר להשיג, אפילו בנטפליקס, או בקישור לצפייה ישירה, ואת חלקם תצטרכו להתאמץ יותר כדי להשיג. ואם כבר השגתם, זאת יכולה להיות הזדמנות נהדרת לארגן ערב צפייה משותף ומעורר השראה עם חברים. ואולי כבר ראיתם חלק מהסרטים, אם כן זו הזדמנות לצפות בהם שוב, ולראות איפה הם פוגשים אתכם היום. סרט טוב, כמו ספר טוב, מתחדש איתנו ומאפשר בכל פעם להגיע לתובנות חדשות.

Brother Sun Sister Moon

שנה: 1972
משך: 121 דקות
קישורים לצפייה: אמזון פריים

סרטו המקסים של פרנקו זיפרלי משנות ה-70 המביא את סיפורו של פרנצ’סקו מאסיזי שהופך מנער הולל ומפונק לאדם רגיש ורוחני ולמייסד של מסדר חדש המקדש את העוני והפשטות כאחד משלושת אבני היסוד שלו. נקודת המפנה בחייו של פרנצ’סקו מתרחשת כאשר הוא חוזר מהמלחמה וחווה התעוררות רוחנית, אז הוא עוזב את בית הוריו על חייו הנוחות והעושר שבו, ויוצא אל מחוץ לעיר כקבצן עטוי סמרטוטים כדי לחיות בכנסייה העתיקה של סן דמיאנו. פרנצ’סקו הוא מייסדו של המסדר הפרנצ’סקני שאתם ודאי מכירים.

הסרט מלווה בשיריו המרגשים של דונובן, למי מכם שרוצה להנות מעיבוד לפס הקול המקסים של הסרט:

להאזנה לפסקול המלא של הסרט בספוטיפיי

והנה הטריילר לסרט – שימו לב הוא גדוש ספויילרים.

Hare Krishna! | The Mantra, the Movement and the Swami who started it all

שנה: 2017
משך: 90 דקות
קישורים לצפייה: אמזון פריים / vimeo

סרט מרגש ומעורר השראה על סיפורו יוצא הדופן של א. צ’. בהקטיוודאנטה סוואמי פרבהופאדה, מייסד תנועת ההארי קרישנה, שבעקבות בקשת מורו הרוחני עוזב את הודו בגיל 70 ונוסע חסר כל לניו יורק. הסרט מראה את הענווה הרבה והנחישות של פרבהופאדה שהולך בעצמו בסנטרל פארק לחלק פתקים לילדי הפרחים כדי להזמין אותם לערבים שקיים אצלו בבית, כשהוא מבשל, מלמד ובסוף הערב גם שוטף בעצמו את הכלים. משם תוך שנים ספורות התווספו לתנועה שהקים אלפי צעירים שחיפשו אחר משמעות. סרט מקסים ומרגש על אדם שהולך אחר יעודו גם כשזה דורש ממנו לעזוב הכל וללכת לארץ רחוקה ולא מוכרת.

בסרט גם מובא סיפורו של השיר המפורסם My Sweet Lord שכתב ג’ורג’ הריסון בהשראת המפגש עם פרבהופאדה:

והנה הטריילר לסרט:

טרילוגיית המטריקס | The Matrix Trilogy

שנה: 1999, 2003
משך: 106, 138, 129 דקות
קישורים לצפייה:
The Matrix – נטפליקס
The Matrix Reloaded – נטפליקס
The Matrix Revolutions – נטפליקס

כנראה שרובכם ראיתם את טרילוגיית המטריקס, הקלאסיקה העל-זמנית שיצרו האחים ואשובסקי. זהו סיפורו של ניאו שמגלה שהוא בעצם מורדם וחי בעולם של מציאות מדומה כאשר מתעורר בו הדחף להתעורר ולהשתחרר מהכלא שבו הוא נמצא. הסרט שופע מטאפורות וסימנים ממסורות שונות, כמו למשל שמות הדמויות שבסרט. סרט שאפשר לצפות בו שוב ושוב ולגלות בכל פעם עוד משמעות נסתרת.

הסרט מתאר את מצב האנושות הנוכחי ואת הדרך שעלינו לעבור כדי להגיע לשלב ההתפתחות האחרון – ההארה. אתם מוזמנים לצפות בו מנקודת המבט של התהליך הפנימי, כאשר הדמויות השונות נמצאות כולן בתוכנו.

בגלל שמדובר בטרילוגיה הוא מתאים למרתון צפייה, למרות זמן העיכול הנדרש לכל סרט וסרט. 

https://www.youtube.com/watch?v=vKQi3bBA1y8

קאנדאן | Kundun סיפור חייו של הדלאי לאמה

שנה: 1997
משך: 135 דקות
קישורים לצפייה: SBS

הסרט שיצר מרטין סקורסזה ושמתאר את חייו של הדלאי לאמה הנוכחי – טנזין גיאטסו מילדותו בטיבט ועד להימלטות להודו בשנת 1959. הסרט נכתב בעזרתו של הדאלי לאמה, המתגורר למעשה עד היום בהודו בלא יכולת לחזור לארץ מולדתו. בסרט מככבים טיבטים שאינם שחקנים מקצועיים והוא צולם כולו במרוקו עם תפאורה שמחקה את טיבט במדויק. “קאנדאן” הוא כינויו של הדלאי לאמה ומשמעותו “אוקיינוס של חכמה”.

הגלגול | Unmistaken Child

שנה: 2008
משך: 108 דקות
קישורים לצפייה: אמזון פריים / Vimeo

הסרט “הגלגול” אחד הסרטים המיוחדים והאותנטיים ביותר שנוצרו אי פעם, הוא מתעד מסע בן 4 שנים לחיפוש גלגולו של אחד מגדולי המאסטרים הטיבטים של המאה ה-20, גשה לאמה קונצ’וג. זהו סרטו של הבמאי הישראלי נתי ברץ שסיפר פעם שגם הוא “התגלגל” באופן לא מתוכנן לצלם את הסרט הזה, ומה שהתחיל כאנקדוטה דוקומטרית הפך לסרט באורך מלא. הסרט מתחקה אחר פעולות החיפוש של ממשיכו של לאמה חשוב ומכניס אותנו אל תוך עולמם הנסתר של הטיבטים. הסרט עוקב אחר טנזין זופה, תלמידו הצעיר והנאמן של גשה למה קונצ’וג, אשר ממונה על ידי הדלאי לאמה למצוא את הגלגול של מורו. 

סרט מרגש מאוד, ויש שיאמרו אפילו מטלטל רגשית, הוא מביא ממקור ראשון תמונות נדירות מסורת חיפוש הגלגולים של הטיבטים.

מרינה אברמוביץ בברזיל

Marina Abramovic In Brazil: The Space In Between

שנה: 2016
משך: 86 דקןת
קישורים לצפייה: אמזון פריים / Vimeo

מסע בעקבות האמנית הסרבית מרינה אברמוביץ’, שנוסעת לברזיל בחיפוש אחר מרפא לנפשה הכואבת לאחר הפרידה מבן זוגה. הסרט מאפשר הצצה נדירה ואותנטית לחייה ולהלך מחשבה הייחודי של אברמוביץ’, כמו גם על הפתיחות הרבה שלה להתנסות בעצמה בדברים. בסרט היא פוגשת בשאמאנים, הילרים ומרפאים שונים ומבקרת במקומות רוחניים.

קונג פו פנדה

Kung Fu Panda

שנה: 2008
משך: 92 דקות
קישורים לצפייה: נטפליקס / אמזון פריים

ואיך אפשר בלי סרט ילדים עם מוסר השכל? קונג פו פנדה הוא סרט אנימציה מקסים (מאז הסרט הראשון יצאו כבר סרטי ההמשך). פו הפנדה חולם להיות לוחם קונג פו, אך מבנה גופו ותאוותו לאוכל לא ממש תואמים את דמותו של לוחם שכזה. שיפו המאמן של פו לומד בעצמו שיעור כאשר הוא נדרש להפוך את פו ל”לוחם הדרקון”, התואר הגבוה ביותר שניתן ללוחם קונג פו, כך גם הוא מקבל שיעור בענווה ובכוחו של ייעוד.

הסרט בנוי בצורה מדויקת עם תחנות שמתאימות די במדויק למודל מסע הגיבור של קמפבל, וככזה הוא מציג בפנינו את התחנות במסע ההתפתחות שלנו ומאפשר לילדים (ולכולנו) מפגש מעצים עם החלק בנו שהוא גיבור על. הסרט מלא בחוש הומור ובתובנות חשובות לחיים.

סיפורו של אביר | A Knight’s Tale

שנה: 2001
משך: 132 דקןת
קישורים לצפייה: נטפליקס / אמזון פריים

סרט מלא בהומור וחוכמת חיים, סיפור על הצלחה כנגד כל הסיכויים, סיפור רוחני על מלחמת הטוב ברע ועל ניצחון הטוב. מדובר בסרט מעורר השראה עם השחקן הית’ לג’ר האגדי (ז”ל). בסיפור חייו של שוליית האביר ויליאם משתנים כאשר האדון שלו מת לפתע ונפתחת בפניו ההזדמנות להפוך בעצמו לאביר. אחד המשפטים החזקים בסרט הוא ש”אדם יכול לשנות את הכוכבים שלו”, כלומר שאם אדם מאמין ומתאמץ מספיק, הוא יכול לעשות הכל – אפילו לשנות את מזלו.

הסרט בנוי בצורה מדויקת ומתאר אף הוא את מסע ההתפתחות הרוחני ואת ההתמודדות מול הצד האפל והרע של עצמנו.

לסניור באהבה | Stand And Deliver

שנה: 1988
משך: 103 דקות
קישורים לצפייה: אמזון פריים

ואיך אפשר בלי סרט על חינוך? הסרט לסניור באהבה הוא סרט ישן מאוד, אבל עד שיעשו לו רימייק הוא בהחלט סרט קאלט על זמני. הוא מתאר את סיפורו של חיימה, מורה נחוש וחדור ערכים למתמטיקה שמגיע ללמד תלמידי תיכון באחת השכונות הנחשלות בארה”ב ומעודד אותם להיאבק בתדמית שדבקה בהם ולהגיע להישגים שלעולם לא היו מצפים מהם להגיע. כשהוא אומר שהוא רוצה ללמד אותם חשבון דיפרנציאלי כל שאר המורים צוחקים בפניו, ועדיין הוא לא מתייאש ונוקט בשיטות יצירתיות כדי לעורר בתלמידיו מוטיבציה וללמד אותם בצורה אפקטיבית. זהו סרט שממחיש את “אפקט הפיגמליון” והחשיבות של אמונה חיובית של המורה בתלמידיו.

מסיכת הברזל | The Man in the Iron Mask

שנה: 1998
משך: 132 דקות
קישורים לצפייה: אמזון פריים

סרט בכיכובו של ליאונרדו דה קאפריו המתרחש בבית המלוכה הצרפתי של שנת 1662. הסרט המתאר את סיפורם של שני נסיכים תאומים שהופרדו בלידתם. אח אחד הופך לשליט ואח אחר נכלא בצינוק כשמסיכת ברזל מכסה את פניו. שני התאומים, כמו גם יתר הדמויות בסרט, מייצגים חלקים שונים של הנפש, והסרט עוקב אחר מערכת היחסים ביניהם במסעם להחליף את המלך ולהביא שלום לממלכה. הסרט מעלה שאלה עמוקה על המסיכה שאנו עוטים על עצמנו, על כוחה להסתיר אותנו ואת האמת שלנו, על מה נדרש בכדי להשתחרר ממנה וששיאו במשפט העל זמני ״אני לובש את המסיכה אך המסיכה אינה לובשת אותי!״. 


מקווים שאהבתם, שתהיה צפייה מהנה וספרו לנו איזה מהסרטים אהבתם. יש לכם עוד סרטים מומלצים? מוזמנים לכתוב לנו בתגובות שבתחתית הפוסט.

פוסט המשך: עוד 10 סרטים מעוררי השראה

יש לנו גם ספרים מעוררי השראה בשבילכם!

הספר התקדשות

התקדשות

אליזבט הייך

ספר OMM דקה אחת של מדיטציה

OMM דקה אחת של מדיטציה

פטריציו פאולטי

הדיוואן - ג'לאל א-דין רומי

הדיוואן

ג׳לאל א-דין רומי

הטירה הפנימית

הטירה הפנימית

תרזה מאווילה

    תגובות גולשים

הוספת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *