האנרגיה המינית נחשבת על ידי הטאואיסטים כאנרגיית החיים שלנו, ובשל כך לא רק שהיא לא ״פגומה״ או ״נחותה״ אלא יש להתייחס אליה כאנרגיה מקודשת של בריאה והתחדשות. | תמונה: מאוסף The Walters Art Museum

יש סקס אחר, והוא קשור במדיטציה

ישנן מסורות רוחניות ודתיות שמספרות לנו שיש סתירה בין הגוף לרוח, כאשר הגוף נתפס כמשהו שצריך לשאוף להתעלות מעליו. עיסוק בגוף ובצרכי הגוף אפילו עלול להיתפס כמשהו לא רוחני, גשמי ושטחי. ספציפית לגבי מיניות, קיימים מסרים מאוד בעייתיים במסורות שונות – שהמיניות שלנו היא חייתית, יצרית, לא־מוסרית, ואפילו שהיא ממש חטא - ויש להתעלות מעליה. אבל מה אם הייתי אומרת לכם שיש דרך לגשר בין שני העולמות? שחיבור לגוף וספציפית למיניות יכול להעצים את החיבור הרוחני שלנו, וחיבור רוחני יכול להעצים את המיניות שלנו?

*המאמר נכתב לעיתים בלשון נקבה ולעיתים בלשון זכר ומתייחס לשני המינים ולכל המגדרים.

לפני כמעט 10 שנים, ביומולדת 28 שלי, חברה התקשרה אליי ושאלה: ״מה את עושה הערב?״. ״לא תכננתי משהו מיוחד״, אמרתי.״אוקיי יופי. אז הכנתי לך מתנה. את הולכת לשיעור ניסיון של המורים שלי למדיטציה״. למרות שלא ממש הייתי בקטע הרוחני, מכיוון שסמכתי עליה מאוד, החלטתי לתת לזה צ׳אנס. הגעתי לסטודיו ליוגה במרכז ת״א, נכנסתי לחדר מלא אנשים שאני לא מכירה, התיישבתי בפינה אחת של החדר די קרוב למורים, והופ! – תחושה מוזרה, אך כה נפלאה, אפפה את כל הגוף שלי. הרגשתי שהגעתי הביתה. מאז ועד היום אני מתרגלת מדיטציה באופן קבוע. יש תקופות שיותר זמן ביום ויש תקופות שפחות.

היתה רק עוד פעם אחת בחיי שבה הרגשתי שוב את התחושה האופפת־כול האופורית הזו של ״לחזור הביתה״.

זה קרה ארבע שנים מאוחר יותר, כאשר דיברתי עם איבר המין שלי בפעם הראשונה בחיי. מאז ועד היום אני נמצאת בתקשורת יומיומית עם האיברים המיניים הנשיים שלי (וואגינה, שחלות, רחם, שדיים) באופן קבוע. יש תקופות שיותר זמן ביום ויש תקופות שפחות.

ישנן מסורות רוחניות ודתיות שמספרות לנו שיש סתירה בין הגוף לרוח, מעין דיכוטומיה כזו שלא ניתנת לגישור. הגוף נתפס כמשהו שצריך לשאוף להתעלות מעליו. עיסוק בגוף ובצרכי הגוף אפילו עלול להיתפס כמשהו לא רוחני, גשמי ושטחי. ספציפית לגבי מיניות, קיימים מסרים מאוד בעייתיים במסורות שונות – שהמיניות שלנו היא חייתית, יצרית, לא־מוסרית, ואפילו שהיא ממש חטא – ויש להתעלות מעליה.

אבל מה אם הייתי אומרת לכם שיש דרך לגשר בין שני העולמות? שחיבור לגוף וספציפית למיניות, יכול להעצים את החיבור הרוחני שלנו, וחיבור רוחני יכול להעצים את המיניות שלנו?

״החתיכה החסרה״ 

במשך יותר מעשור הסתובבתי בעולם במין חיפוש אחר האושר. הלכתי לסדנאות התפתחות אישית, תקשורת מקרבת, ריטריטים רוחניים, קראתי ערימות על גבי ערימות של ספרים, ניסיתי כל כך הרבה טיפולים, שעות על גבי שעות של מדיטציה, יוגה ותרגול רוחני. אבל משהו עדיין הרגיש חסר. הסתובבתי בעולם בתחושה של חוסר חשק, עייפות, ממש ׳כבויה׳. מערכות היחסים שלי היו רוויות קונפליקטים כואבים ואפילו אלימות. לא הבנתי למה אחרי כל כך הרבה שנים של לימוד ותרגול מכל הסוגים, אני עדיין לא מרגישה מאושרת, מסופקת ושמחה ביומיום שלי ובמערכות היחסים שלי?

עד שלגמרי במקרה נתקלתי בטאואיזם. בניגוד למסורות רוחניות אחרות, הטאואיסטים מאמינים שהאנרגיה המינית שלנו היא מקור לחיבור רוחני, לאנרגיות ולעוצמה. במקום להתנסות להתעלות מעל הגוף והאנרגיה המינית, התרגול הטאואיסטי עוזר לנו לתעל את האנרגיה הזו לטובת העצמת החוויה הרוחנית – והעצמת כל מישור בחיינו.

האנרגיה המינית נחשבת על ידי הטאואיסטים כאנרגיית החיים שלנו, ובשל כך לא רק שהיא לא ״פגומה״ או ״נחותה״ אלא יש להתייחס אליה כאנרגיה מקודשת של בריאה והתחדשות. בנוסף, האנרגיה המינית היא אנרגיה של יצירה ויצירתיות. אם תחשבו על זה רגע, תגלו שכל דבר שחי בעולמנו התחיל מאנרגיה מינית!

התרגול הטאואיסטי הזמין אותי לשנות את ההגדרה שלי לרוחניות. במקום לחשוב על התרגול הרוחני והמדיטציה שלי כמשהו שמתרחש רק כשאני בבידוד ובדממה, התחלתי לחקור תרגול מסוג חדש. מדיטציה שמתרחשת בתוך החיים. חוויה עשירה ומדהימה שמתרחשת כאשר אני בנוכחות מלאה ברגע הזה, ושמגיעה אליי דרך החושניות שלי – כלומר דרך חמשת החושים.

מסורת נוספת שעושה את החיבור הזה בין רוח לחומר, כולל למיניות, בצורה מופלאה היא המסורת הטנטרית. בטנטרה, איבר המין הנשי נקרא ״יוני״ – המילה בסנסקריט לאיבר המין הנשי, שמשמעותה גם ״מקור כל החיים״, או ״מרחב מקודש״. איבר המין הזכרי מכונה ״לינגאם״ – שמשמעותו בסנסקריט ״סימן״ וגם ״מטה של אור״.

היו כמה שאלות שבהתחלה ממש לא היה לי פשוט לענות עליהן "כן":

האם את יכולה להתייחס לאיבר המין שלך כאל מרחב מקודש?

האם אתה יכול להתייחס לאיבר המין שלך כאל מטה אור מקודש שבא להפיץ אור וריפוי בעולם?

האם את/ה יכול/ה להתייחס לאנרגיה המינית שלך כמקודשת?

זה דרש התבוננות, חקירה ונכונות לרפא דפוסים ישנים ולא בריאים ואמונות שליליות שספגתי לגבי מיניות. במשך תקופה ארוכה התנסיתי ובדקתי: האם אני יכולה להרגיש את החיבור לאלוהים, ליקום, לבריאה, או איך שתרצו לקרוא לכוח הזה שמזיז את הפלנטות, גם כשאני יושבת על ספסל בפארק וצופה בילדים שלי משחקים? או כשאני הולכת לסופר? או הכי קשה – כשאני… עושה אהבה עם עצמי או עם בן הזוג שלי? כשאני מדברת עם היוני שלי? 

מסתבר שממש כן. וגם אתם יכולים.

פסל של סמל הלינגאם. הלינגאם הוא סמל בעל משמעות עמוקה. הוא מלמד שהעיקרון הגברי והעיקרון הנשי לא נועדו להיות נפרדים, כי אם מאוחדים. | תמונה: freepic

החיבור למיניות הוא מנוע לחיבור רוחני

אז איך מיניות יכולה להעצים את החוויה הרוחנית שלנו בעולם? כל מי שמתרגל מדיטציה באופן קבוע, יודע שהקסם של התרגול הזה, ומה שהופך אותו לכל כך עוצמתי, זו היכולת ההולכת ומתפתחת יחד עם התרגול, להיות בנוכחות עמוקה ברגע הזה ממש. כמו שהמורה שלי למדיטציה היה אומר: אלוהים קיים רק כאן ועכשיו, לא בעתיד ולא בעבר. באותה מידה, גם אורגזמה ועונג חושני מתרחשים רק כאן ועכשיו. אי אפשר להתענג בעתיד. העונג החושני קיים בגוף – והגוף תמיד נמצא רק בהווה.

כאשר אנחנו מחזקים את הקשר שלנו עם האנרגיה המינית שלנו, עם הגוף ועם העונג החושני שלנו, אנחנו מחזקים גם את היכולת להיות בנוכחות מלאה ברגע הזה, ולחוות סיפוק ואושר פנימי שלא תלויים בגורמים חיצוניים. וכך לאט לאט פוחת בחיינו המרדף אחרי מטרות חיצוניות, אישורים חיצוניים ודברים חומריים. המעגל האינסופי הזה של ״אנחנו נהיה מאושרים כש…״(השלימו את החסר): ״אקבל את הקידום בעבודה…״, ״אהיה בזוגיות…״, ״יהיו לי ילדים…״, ״העסק שלי יצליח…״, ״אוריד 10 קילו…״

כל אותם סיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו שהאושר נמצא באיזו נקודת זמן עתידית דמיונית לאחר שמטרה חיצונית כזו או אחרת הושגה – הם רק אשליה. הרי אנחנו כבר יודעות שכשנגיע ליעד הנכסף יצוצו אתגרים חדשים, וה"מטרה שלאחריה יגיע האושר" פשוט תתחלף במטרה חדשה. האמת היא שאם נעצור לרגע ונתחבר פנימה לאנרגיה המינית שלנו ולגוף, נגלה שממש ברגע הזה – הכול בסדר. באמת. נסו את זה לאורך תקופה ותראו.

אחד הפידבקים הכי נפוצים שאני שומעת מתלמידות שלי אחרי כמה חודשים של תרגול החיבור לאנרגיה המינית שלהן, הוא שהן מרגישות שחזרו לחיים. יש איזו תחושה של סיפוק פנימי שמלווה אותן, שגורמת להן לחיות פחות ופחות מתוך ריצוי ויותר ויותר מתוך האמת הפנימית העמוקה שלהן, מה שמאפשר להן לתת את המתנות שלהן (כלומר להיות בשירות – תרגול רוחני חשוב מאין כמוהו) בעולם הזה. מעבודה עם מעל ל-1500 תלמידות ועשרות אלפי עוקבות, אני יודעת בוודאות שזה עובד. כשאישה מתחילה לדבר עם איבר המין שלה – החיים שלה משתנים.

מכיוון שלא עבדתי עדיין עם הרבה גברים, כמחקר לקראת כתיבת המאמר הזה ראיינתי קולגה מדהים שלי בשם טיירן מובארי, מורה אוסטרלי למיניות מודעת לגברים. רציתי לוודא שהחוויה אכן דומה גם עבור גברים ולא רק לנשים. טיירן אישש את מה שחשבתי:  מניסיונו בעבודה עם מאות גברים, הוא מצא שכשגבר מתחיל להתחבר מחדש לפין, לאשכים, לנוזל הזרע ולאנרגיה המינית שלו כמקודשים וכמורי דרך – הוא מתחבר לאנרגיית החיים שבתוכו. כתוצאה מכך, הוא מתחיל לחוות את עצמו כיצור אקסטטי שמחובר לכל החיים, לכל הבריאה – מוכן לחדור אל העולם באהבה – לא רק עם הפין שלו אלא עם כל הלב והגוף שלו.

בנוסף, גם לנשים וגם לגברים, הרגע של האורגזמה מתואר הרבה פעמים כרגע של חיבור אקסטטי לאלוהים – בה אין אפשרות אחרת מלבד להיות בנוכחות מלאה ברגע הזה. גם נשים וגם גברים יכולים ללמוד להאריך את החוויה הזו של אקסטזה ואושר עילאי, על ידי חיבור לסוג אחר של עונג ואורגזמה, שהיא יותר פנימית ופחות חוויה של ״שיא״ קצר של כמה שניות (אבל זה נושא למאמר שלם שלא נרחיב עליו כאן…).

מדיטציה כמנוע לסקס מטריף חושים 

חדשות טובות – זה עובד גם בכיוון ההפוך! לא רק שהמיניות, החושניות והאנרגיה המינית שלנו הן מנועים חזקים לחיבור וחוויה רוחנית – אלא גם מדיטציה ותרגול רוחני יכולים להעצים את המיניות שלנו – בענק!

ראשית, ברמה הפיזיולוגית: מדיטציה יכולה להוריד את רמות הסטרס שלנו ואת רמות ההורמונים של הסטרס בגופנו, כגון: קורטיזול ואדרנלין. הידעתם שסטרס הוא אחד מהגורמים הכי קוטלי־סקסיות שיש…? כשאנחנו בעייפות ובסטרס, מבחינה ביולוגית הגוף שלנו מאמין שיש ״סכנה״ בסביבה (כמו נמר טורף) ולכן נכנס למצב של הכנה לתקיפה או בריחה מה״סכנה״. הגוף ממש מכבה מערכות שנחשבות ״מותרות״ ברגעים של סכנה, כמו מערכת העיכול והמערכת החיסונית. אנחנו מוצפים בקורטיזול ואדרנלין, שאגב, לא רק מפריעים לנו לחוש עונג, אלא בנוסף, עודפים של ההורמונים האלה בגוף עלולים לגרום לקשיים לחוות זקפה (לגבר) ואורגזמה (לאישה).

ואם הסטרס הוא הקוטל מספר אחד לסקס, נחשו מהו המאיץ מספר אחד שיכול לשדרג כל חוויה מינית ממשהו סתמי ל-"הולי פאק מה זה היה?!?!״ התשובה: נוכחות עמוקה ברגע הזה, וספציפית נוכחות בגוף.

מהו אחד התרגולים הכי מהירים ופשוטים להפחית את הורמוני הסטרס, לרענן את הגוף ולהעמיק את הנוכחות ברגע הזה? ניחשתם נכון – מדיטציה. לשמחתנו, כבר הוכח מדעית שמדיטציה מפחיתה את כמות הקורטיזול בדם, מטפחת מנוחה עמוקה של הגוף, יכולה לרפא כאבי ראש ועייפות כרונית, וכמובן – עוזרת לנו להיות הרבה יותר בנוכחות. מחקר מעניין במיוחד מראה שתרגול מדיטציה באופן קבוע, מגדיל את הפעילות של נוירונים במוח שנקראים ״נוירוני־מראָה״ כלומר הנוירונים שמטפחים אמפתיה. אלה הנוירונים שגורמים לך להתכווץ בחלחלה כשאת רואה מישהו אחר מחליק ומקבל מכה חזקה – את מרגישה את הכאב שלו במובן מסויים. כאשר יש לנו פעילות מפותחת של נוירוני־מראה שכאלה במוח, זה הופך אותנו למאהבים טובים יותר מכיוון שאנחנו יכולים לחוש את בן או בת הזוג שלנו ואת גופם. מה שמגניב ממש זה שהניורונים האלה עובדים גם על עונג! זה אומר שעם הזמן והתרגול אתה יכול לפתח יותר ויותר את היכולת לחוש עונג עז כאשר אתה מענג את בן או בת הזוג שלכם! מהמם, נכון?

בנוסף לכל זה, אנחנו יכולים גם לתרגל מדיטציה תוך כדי מעשה אהבה – כלומר להיות בנוכחות עמוקה ואינטנסיבית בגוף וברגע הזה תוך כדי המפגש המיני עם עצמנו ועם בן או בת הזוג שלנו, ולהגיע למפגש הזה עם הכוונה לראות את האלוהי שבו או בה ובעצמנו.

הוספת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *