אומרם מיכאל איבנהוב

אומרם מיכאל איבנהוב

Omraam Mikhaël Aïvanhov

אומרם מיכאל איבנהוב (1986-1900) היה פילוסוף ומורה רוחני ממוצא בולגרי, תלמידו של פטר דנוב ומייסד הענף הצרפתי של האחווה הלבנה האוניברסלית. בשנת 1937 הגיע איבנהוב לצרפת ובה העביר את רוב לימודיו, שכללו בין היתר מעל ל-5000 הרצאות בהן הוא העמיק בלימוד טבע האדם, כיחיד, בחלק ממשפחה, כחלק מחברה וכאדם גלובלי. "אני רוצה שהלימוד הזה יעניק לכם רעיונות על החיים, על עצמכם, על האופן שבו אתם בנויים, על הקשר שיש ביניכם ובין היקום כולו ועל מערכת היחסים שעליכם לשמר עם היקום, שהוא החיים".

מטרתו העיקרית של איבנהוב הייתה לעזור לאדם למצוא מחדש את המימד הרוחני שלו, שמהווה למעשה את החלק הגבוה יותר שלו או את טבעו האלוהי, על מנת שיוכל להתחזק ולהתרחב עד ללב לבו של העולם שבו הוא נמצא. "ניסיתי בעיקר להבהיר נושא מסוים: טבעו הכפול של האדם, טבעו הגבוה וטבעו הנמוך, מכיוון שזהו המפתח לפתרון כל הבעיות".

על פי איבנהוב העבודה הפנימית היא חלק מתפיסה רחבה וגדולה יותר: היא עוזרת לפתח את המודעות לכך שכולנו אזרחים של היקום, חברים במשפחה האנושית, באחווה הגדולה, בנים ובנות לאותו העיקרון הקוסמי. הלימוד של אומרם מיכאל איבנהוב מיועד לכל אדם באשר הוא, בלא הבדל בצבע העור, בלאום, בדת או בגזע ומטרתו להגשים על פני האדמה אחווה והרמוניה, למען הטוב של כל אדם ואדם.

 

ביוגרפיה

מיכאל איבנהוב נולד ב-31 בינואר 1900 בכפר סרבטזי שבמקדוניה, ומאוחר יותר הוא חי בורנה שבבולגריה. תקופת נעוריו עברה עליו בתנאים קשים. אולם בו בעת מותו של אביו, העוני, חוסר היציבות והמלחמות היוו עבורו הזדמנות לפתוח את כוח הרצון שלו, לטהר את תודעתו וכן ולחזק את השאיפה שלו לסייע לאנושות באשר היא.

בגיל 17 פגש איבנהוב במורה הרוחני הבולגרי פטר דנוב והיה לאחד מתלמידיו. לאחר תקופת לימודיו באוניברסיטה, הוא עבד כמחנך ומנהל חטיבת הביניים בסופיה, ובמקביל לכך הוא המשיך לעקוב באדיקות אחר לימודיו של פטר דנוב, שהיוו עבורו שדה עצום למחקר ולהתנסות. בשנת 1937 , לקראת פרוץ מלחמת העולם השניה, פטר דנוב, שהבחין כבר אז במתיחות הפוליטית שתוביל בהמשך גם לאיסור על פעילות רוחנית בבולגריה, שלח את איבנהוב לצרפת, על מנת שישמר את הלימוד וימשיך בהפצתו.

מ-1937 ואילך איבנהוב פעל לקידום הלימוד שהביא לצרפת, והשפעתו פעלה ברמות שונות של החברה. למרות הקשיים והאתגרים הרבים, הוא נותר נאמן למטרתו והמשיך לתרום ליצירתה של אחווה עמוקה בין האנשים. בשנת 1948 הוא הקים מרכזים רבים, בצרפת, בשוויץ, בבלגיה ובכמה מדינות נוספות באירופה.

ב-1959 לאחר שעמל במשך יותר מעשרים שנה להשלמת המשימה שקיבל מפטר דנוב, הוא עבר להתגורר בהודו. שם פגש את המהאווטאר באבאג‘י, שעליו אמר יוגאננדה שלפני זמן רב ניתן לו התפקיד של להדריך את הנביאים והמורים. בתקופה זו הוא קיבל גם את השם "אומרם". בשנים הבאות עד למותו ב-25 בדצמבר 1986, איבנהוב קיים אלפי הרצאות בצרפת ובמדינות נוספות. איבנהוב נהג להרצות, אך לא כתב את דבריו. תלמידיו הצרפתים הקליטו את דבריו והוציאו אותם לאור. עד כה יצאו לאור למעלה מ-90 כותרים, ותורגמו ל-42 שפות.

פוסטים מאת אומרם מיכאל איבנהוב

analysis-synthesis-aivanhov

אנליזה וסינתזה – פיצול ואחדות

הסינתזה היא החיים והאנליזה היא המוות. זו הסיבה שהנטייה הזאת לעשות אנליזה, שכל כך נפוצה היום, מהווה סכנה.

רוחניות ומודעות
שאלות ותשובות

מערכות יחסים – מה יותר מסובך מזה?

אהבה היא מערכת יחסים, אבל האם חשבתם על כך שגם שנאה היא למעשה מערכת יחסים? איך ליצור מערכות יחסים בריאות וטובות יותר.

זוגיות ומיניות
מקורות ההשראה - איבנהוב

מקורות ההשראה

מהי ההשראה? אותו כוח מסתורי וקסום? מהיכן היא נובעת? ומה גורם לה להגיע דווקא ברגעים מסויימים?

יצירה ואמנות
אומרם מיכאל איבנהוב

הצום הוא כלי להיטהרות

הצום הוא הרגל בריא מאוד, אולם אנשים רבים סובלים מתסמינים שונים כשהם צמים: כאבי גב, דפיקות לב, כאבי ראש וכו'. אך אנא, אל תסיקו מהתוצאות הראשונות והזמניות הללו שמסוכן לצום. נהפוך הוא: אלה שמרגישים לא טוב בהתחלה, הם דווקא אלה שצריכים לצום יותר מכולם. הם מרגישים לא טוב בגלל כמות גדולה של פסולת רעילה המוצאת לפתע את דרכה אל מחזור הדם שלהם, כתוצאה מהטיהור שהצום גורם. כאשר אתם מבחינים בשכבת אבק עבה על הרהיטים בביתכם, אתם יודעים שעליכם להתחיל בניקיון. אבל כאשר הדבר נוגע לגוף שלכם שזקוק לניקוי לפחות פעם בשבוע ולמיליוני העובדים בגופכם – תאי הגוף שלכם – שזקוקים למנוחה מדי פעם, עושה רושם שקשה לכם להבין זאת.

תזונה ובריאות
איבנהוב חיפוש אחר אהבה

החיפוש שלנו נועד למצוא אהבה

החיפוש שלנו נועד למצוא אהבה ולא גבר או אישה. למעשה, אהבה קיימת בכל מקום ביקום. מדובר ביסוד, באנרגיה שמתפשטת בכל רחבי הקוסמוס ושבני האדם עדיין לא מוכנים לקבל דרך עורם, עיניהם, אוזניהם ומוחם. די שמצאו אותה רק בפינות מסויימות בגופם של הגבר והאישה שם היא מצטברת. הם מחפשים אותה שם כדי ליהנות איכשהו מכמה פירורים בלי לדעת שהיא פזורה בשפע ביקום. האהבה נמצאת בכל מקום וגיליתי זאת הודות לצמח אחד.

רוחניות ומודעות| זוגיות ומיניות
איבנהוב מוזיקה

מוזיקה היא החמצן של הנפש

בטבע הכול שר, הכול חי, כל ברייה מפיקה תנודות המתפשטות כמו גלים של מוזיקה. המוזיקה היא החמצן של הנפש ושל התודעה. באמצעות המוזיקה הנפש קורמת עור וגידים במרחב הפיזי, על פני האדמה. כולם מאזינים למוזיקה, אבל ניתן ללמוד להאזין לה בצורה מיוחדת המפעילה בנו את המרכזים הרוחניים, ואז אנו מקרינים אותה אל החלל, ומתעלים, מזדככים, מיטהרים ואפילו מיישבים את בעיותינו.

רוחניות ומודעות| יצירה ואמנות
איבנהוב נתיב השקט

מימוש השקט הפנימי

פרק מתוך הספר נתיב השקט מאת אומרם מיכאל איבנהוב בעולם החומר קל להשיג שקט: מספיק לסגור את הדלת ואת החלונות או לאטום את האוזניים. אולם איננו מדברים כאן על שקט חיצוני. ודאי שהוא הכרחי וחיוני, מאחר שהוא מספק לנו את התנאים למימוש השקט האחר, השקט הפנימי של המחשבות והרגשות, דבר שקשה יותר להשיגו. דווקא שם, […]

רוחניות ומודעות| תזונה ובריאות

ספרים מאת אומרם מיכאל איבנהוב